Historia powstania Ogniska Miłości Kaliszany – Łopoczno

Historia Ogniska Miłości w Łopocznie

Dowiedz się, jak wygląda historia Ogniska Miłości w Łopocznie i poznaj kalendarium najważniejszych wydarzeń dla naszej wspólnoty.

Ognisko Miłości w Łopocznie: Historia Ogniska – początki

😇  Wszystko zaczęło się od Marty Robin

Choć my sami odkryliśmy to dużo później… Pod koniec lat 70-tych z Francji do Polski przyjeżdża pielgrzymka przedstawicieli różnych wspólnot Odnowy w Duchu Świętym oraz Nowych Ruchów w Kościele. Z Ogniska w Châteauneuf (gdzie ludzie modlą się o powstanie Ognisk Miłości na Wschodzie Europy) uczestniczy w tym wydarzeniu Michlinne, ponieważ jej rodzina miała polskie korzenie. Jednym z punktów programu jest spotkanie z Ks. Kardynałem Stefanem Wyszyńskim – Prymasem Polski. Cała grupa spotyka się też z Księdzem Franciszkiem Blachnickim.

🕊️  Spotkanie na ŚDM w Częstochowie

W 1991 roku do Polski przyjeżdżają młodzi ludzie z całego świata na Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Wśród wielu grup jest też grupa młodzieży wraz z przedstawicielami Ognisk z Francji. Gorąco proszą oni Matkę Bożą o powstanie Ogniska Miłości w Polsce.
Marta Robin Ognisko Miłości Les Foyers de Charité

💗  Pragnienie założenia wspólnoty życia

Na wiosnę 1992 roku w Lublinie w sercach kilku osób związanych z Ruchem Maitrii pojawia się pragnienie założenia jakiejś wspólnoty życia. Nie wiadomo jeszcze jakiej… Dzielą się tym pragnieniem z różnymi osobami, między innymi z ks. Marianem Matusikiem, który pracuje jako ojciec duchowny w lubelskim Wyższym Seminarium Duchownym. Poznają oni biografię Marty Robin i dowiadują się o istnieniu Ognisk Miłości.

Poznają też panią Dorotę Śliwę, prof. języka francuskiego z KUL, która zna Ogniska i zachęca ich do wyjazdu na rekolekcje we Francji w sierpniu 1992 roku. Modlą się w tej intencji i proszą o modlitwę siostry Karmelitanki w Dysie oraz wiele innych osób. Zbiera się grupa dziewięciu osób przygotowująca się do wyjazdu.

W sierpniu przyjeżdżają do Lublina trzy członkinie Ognisk z Châteauneuf – nauczycielki, które spędzają tutaj swoje wakacje. U Ojca Mariana wszyscy poznają się wzajemnie i planują szczegóły czekającej ich podróży do Francji na rekolekcje w Châteauneuf. Rekolekcje odbywają się w drugiej połowie sierpnia, głosi je ojciec Bernard Michon. Uczestnictwo w nich jest możliwe dzięki tłumaczeniu p. Doroty Śliwy.

Ognisko Miłości w Łopocznie: Historia Ogniska – epizod zagraniczny

🌍  Wizyty u zagranicznych wspólnot Ognisk Miłości

W trakcie rekolekcji jeszcze bliżej poznają Martę Robin. Paul, członek Ogniska w Châteauneuf, zabiera całą grupę polską do domu Marty i wiele o Niej opowiada. Ma się wrażenie, że to historia kogoś, kto zmarł niedawno, a przecież wtedy od śmierci Marty minęło już 11 lat! Paul mówi o Marcie jako o bardzo prostej kobiecie, która dużo cierpiała, ale żyła w szczególnym zjednoczeniu z Panem Jezusem. Zawsze troszczyła się o drugiego człowieka i jego dobro, o budowanie czy odbudowywanie jego relacji z Bogiem. Można odczuć, że była kimś bardzo ważnym w życiu Paula oraz członków wspólnoty.

Czas rekolekcji i następny tydzień spędzony w różnych Ogniskach pozwala całej grupie Polaków trochę bliżej doświadczyć, czym są wspólnoty Ognisk Miłości. Ujmuje ich wszędzie postawa wielkiej gościnności, otwartości i w każdym z tych miejsc czują się tak dobrze jak w domu. Oprócz Ogniska Centrum spotykają się ze Wspólnotami Foyer de Charite prowadzącymi szkoły: dla dziewcząt, dla chłopców w Saint Bonet, w Mandailles przy zespole szkół zawodowych oraz ze Wspólnotą św. Józefa prowadzącą dom dla osób starszych.

Jadą także w inne miejsca: do La Flatière, La Lechere-Les-Bains, Bex w Szwajcarii oraz Salera we Włoszech. Jest to bardzo intensywny czas.

Historia Ogniska Miłości w Łopocznie – przełomowe momenty

Poznaj fascynującą historię Ogniska Miłości w Łopocznie!
Odwiedzając kolejne Ogniska wszędzie odkrywają coś wspólnego, co jeszcze wtedy trudno jest ubrać w słowa. A jednocześnie rozpoznają, że każde Ognisko Miłości jest inne, bo tworzą je inni ludzie. Wszędzie spotykają się z ludźmi, członkami Wspólnot i rozmawiają o ich życiu, posłudze, głoszeniu rekolekcji…

1991

Spotkanie na ŚDM w Częstochowie

1992

Rekolekcje w ojczyźnie Marty Robin

1993

Staż w Ognisku w Châteauneuf (FRA)

1994

Pierwsze rekolekcje – fundamentalne

1995

Zebranie założycielskie Stowarzyszenia

1996

Dzierżawa budynku w Kaliszanach

1996/97

Remont i adaptacja pomieszczeń

1997

Oficjalna inauguracja Ogniska Miłości

🌱  Czas intensywnego zasiewu

Po powrocie do Polski nadal przez rok spotykają się w Wyższym Seminarium Lubelskim u ojca Mariana Matusika. Spędzają czas na wspólnej modlitwie, rozmowach, planach i zastanawianiu się, jak mogłoby wyglądać miejscowe Ognisko Miłości. Latem 1993 roku Ojciec Marian wraz z panią Dorotą Śliwą wyjeżdżają do Francji na Staż w Ognisku w Châteauneuf.

Po powrocie Ojciec Marian zachęca nas do zorganizowania na koniec roku rekolekcji fundamentalnych – pięciodniowych, kerygmatycznych rekolekcji w milczeniu. Natychmiast pojawiają się pytania: gdzie? Jak mają przebiegać? Skąd mają zjawić się uczestnicy rekolekcji?

Powoli odnajdują odpowiedzi. Pierwsze rekolekcje startują w terminie 03-09.01.1994 roku w Domu Księży Sercanów w Pliszczynie koło Lublina. Uczestniczy w nich 7 osób. Swój czas do dyspozycji uczestników rekolekcji oddaje Maria Szubińska, Beata Kowalczyk oraz dojeżdżający Darek Beczek i Andrzej Michniewicz.

„Dla mnie osobiście było to najważniejsze doświadczenie – posługa w czasie rekolekcji, dbanie o uczestników oraz modlitwa za nich i z nimi. Zobaczyłam, że to ma sens” – zwierza się Beata.

🗺️  Rekolekcje w „trybie objazdowym” oraz początek poszukiwań

Rozpoczyna się czas rekolekcji głoszonych w „trybie objazdowym”, nieco żartobliwie mówiąc: „turystycznym”. Organizują 3-4 tury rekolekcji fundamentalnych w różnych miejscach naszego regionu: w Łabuniach oraz przy ul. Nałęczowskiej w Lublinie u Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, w Pliszczynie u Księży Sercanów, w domu rekolekcyjnym w Wąwolnicy, a także w Liceum Ogólnokształcącym w Milanowie koło Parczewa.

Nadal spotykają się przynajmniej raz w miesiącu na modlitwie i przygotowaniach do rekolekcji. Pojawiają się nowe osoby, poszukujące swojego miejsca w Kościele: Małgorzata Zielińska, Elżbieta Waliłko, Irena Żółkiewska, Anna Kropornicka i inne…

Jednocześnie zaczynają rozglądać się za miejscem na dom Ogniska. Ma to być piękne miejsce – przyroda także ma mówić o Panu Bogu. Odwiedzają różne miejsca w diecezji Lubelskiej, ale jak na razie nic ich nie pociąga.

🚩  Powołanie Stowarzyszenia i budowa domu Ogniska

29 czerwca 1995 roku odbywa się zebranie założycielskie Stowarzyszenia „Ognisko Miłości”, które potem zostaje przekształcone w Katolickie Stowarzyszenie „Ognisko Światła i Miłości”.

Z pomocą członków Stowarzyszenia, przy aprobacie Ojca Ogniska – Centrum Jacquesa Ravanela oraz François Burela – Sekretarza Fundacji Ognisk, wybrany zostaje teren pod budowę domu Ogniska w Łopocznie (gmina Józefów nad Wisłą). Jednocześnie zapada decyzja o wynajęciu budynku byłej Szkoły Podstawowej w Kaliszanach Starych (w odległości 2 km).

W grudniu 1996 roku Stowarzyszenie podejmuje dzierżawę budynku szkolnego w Kaliszanach a 6 lutego 1997 roku rozpoczyna się pierwszy remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby domu rekolekcyjnego.

Pierwsze rekolekcje w domu w Kaliszanach Starych mają miejsce na przełomie kwietnia i maja 1997 roku. Były to rekolekcje Maryjne. Od tego czasu Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie pozostaje w Kaplicy.

Myślisz o dołączeniu do naszej wspólnoty?

Z doświadczenia wiemy, że wizyta w Ognisku budzi w ludziach nowe uczucia, których dotychczas nie znali. Wiele osób myśli wtedy: „chyba powinienem dołączyć do wspólnoty”. Jeszcze inni doświadczyli u nas spokoju, który również bardzo się im spodobał i także pomyśleli, że to dobry pomysł, aby kolejny etap swojego życia (np. emeryturę) spędzić właśnie u nas.

Jest nam niezwykle miło z tego powodu, jednak to nie są dobre powody, aby wstąpić do wspólnoty.

Myślisz o ewentualnym przystąpieniu do wspólnoty? Napisz do nas!